Bizi Arayın: 444 7 633

Estetik Haricindeki Botoks Tedavileri

Botoks sinir-kas kavşağında sinirlerden  giden uyarıyı 3-12 ay boyunca geçici olarak durdurarak etki göstermiştir. Konserve zehirlenmelerinde yüksek miktarda kana karışarak solunum  felç ettiği tesbit edildikten sonra laboratuar koşullarında üretilerek tıbbi programlarda kullanılmaya başlamıştır. Öncelikle spastik hastalardaki kas kasılmalarını engellemede ve şaşılık tedavisinde kullanılmıştır. 1990 lı yılların başında ise yüzdeki kırışıklıkların giderilmesi amacıyla dünya genelinde sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Her ne kadar tanınmış kültürün etkisiyle botoks denince ilk akla gelen “estetik” olsa da günümüzde estetik dışı programlardaki başarısı göz ardı edilemez. Aşırı terleme başta olmak suretiyle yüz çene bölgesindeki tik ve kasılmalar, yüz felci, migren gibi durumularda da plastik cerrahinin uygulama alanına girmiştir.

Aşırı terleme (hiperhidroz)

Sosyal açıdan güzel olmayan ve gerilim kaynağı bir durumdur. Genellikle koltuk altlarında, ellerde, parmaklarda ve ayak tabanlarında oluşur. Çoğu kez heyecan, gerilim ya da egzersizle ortaya çıkar. Terleme gerilimle tetikleniyorsa, kişi terledikçe gerilime girince kısır bir döngü içine girilir. Ortaya çıkan durumun ağırlığı kişiden şahsa değişir. Bir öğrenci için sınavda kalemi tutamamak ve sınav kağıdının ıslanması, beyaz yakalı bir çalışan için gömlekteki ıslaklık ve hemen herkes için ayak kokusu korkulu rüya gibidir.

Aşırı terlemede kullanılan kremler, merhemler, spreyler ve haplar bir miktar düzelme sağlayabilir. İyontoforez gibi yöntemler de faydalı olabilmektedir. Ancak bu tür tedaviler daha fazla normal sınırlarda terleyen kişilerde anlamlı olabilmektedir. Normalden çok terleyen kişiler için mutlu edici bir sonuç ortaya çıkaramadıkları bilinmektedir.

Botoks, ter bezlerini uyaran sinir iletisini azaltarak etki gösterir. Uygulama basit ve rahattır. Koltuk altı, ayak tabanı ya da ellerde aşırı terleme olan bölge çoğu kez daha önceden uyuşturmaya bile gerek kalmadan özel ince iğneler kullanılarak ilaç enjekte edilir. Ağrı konusu ile ilgili titiz olan kişilere uyuşturucu krem ya da buz uygulanabilir. Böylelikle aşırı terleme 4-6 ay kadar azaltılabilir. Yapılan ardışık seanslarla bu süre daha da uzatılabilir.

Terleme üzerine etkisi 4-5 günde başlar ve bir hafta sonra belirgin hale gelir. El bölgesinde özellikler parmaklarda yapılan enjeksiyonlarda dikkatli olunmalıdır, enjeksiyon hatalı yapılırsa geçici kuvvet kaybına neden olabilir. Bunun dışında bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Diğer vücut bölgelerinde lokalize aşırı terleme alanları için de uygulanabilmekle beraber durumun doktor tarafından değerlendirilmesi önemlidir.

Tik ve Kasılmalar

Yüz bölgesindeki tikler ve istemsiz kasılmalar zaman içinde ortaya çıkan ve çoğu kez nedeni bulunamayan durumlardır. Bu bölgedeki kkatiyenrın aşırı titiziyeti ya da sinirlerdeki fazla uyarı bu duruma yol açabilmektedir. Özellikle göz ve ağız çevresindeki tikler kişide hem resim hem de fonksiyonel sorunler doğurmaktadır.

Bu tip durumlarda ilk önce tam bir nörolojik muayeneden geçerek altta yatan diğer bir durum olmadığı teyit edilmelidir.

Botoks tedavisiyle fazla uyarılan kas grupları uyarıya karşı duyarsızlaştırılarak kasılmalar azaltılmakta ve normale yakın hale getirilmektedir. Yapılacak enjeksiyon bölgeleri ve miktarı oldukça önemlidir. Yanlış kas gruplarına veya fazla doz enjeksiyon yapılması istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir.

Aynı biçimde çene kkatiyenrını fazla kullanan ve buna bağlı eklem ağrısı olan hastalarda da başlangıç tedavileri yetersiz kaldığında botoks kullanabilmek mümkündür. Ortalama olara 4-6 ay boyunca şikayetlerde düzelme sağlanabilir.

Migren

Estetik amaçlı botoks uygulanan migren hastalarında hastaların migren ataklarının sıklık ve şiddetinde azalma farketmesiyle tedaviye girmiştir. Enjeksiyon noktaları ve kas grupları hastanın hikâye sü alınarak yapıldığında daha etkin cevap alınmaktadır. Öncelikli olarak nörolojik muayene ve migren teşhisinin netleştirilmesi gerekmektedir.

Botoks enjeksiyonu migren ataklarını tamamıyla durdurmaz. Atak sıklığını, atakların şiddetini azaltır ve hastanın ilaç kullanma gereksinimi azaltır.

Diğer programlarda olduğu gibi enjeksiyondan bir hafta sonra etkisi başlar, ortalama 4-6 ay kadar bir zaman diliminde devam eder.

Yüz felci

Gerek doğuştan, gerek sonradan gerekse de herhangi bir cerrahi prosedür sonrasında yüz yarısında meyadan gelen kısmi ya da tam yüz felcinde yüz simetrisi bozulur. Felçli kısımda yüz kıvrımları kaybolur ve bilhassa ağız köşesinde sağlam tarafa doğru bir kayma gözlenir.

Felçli tarafta göz kapağının açık kaldığı durumlarda cerrahi girişimler uygulanmaktadır. Yüz asimetrisinin düzeltilmesinde de birçok cerrahi teknik mevcuttur. Cerrahi tedavi istemeyen veya makul olmayan hastalarda sağlam tarafa yapılan botoks enjeksiyonlarıyla asimetri dengelenerek yüz felcinin ortaya çıkardığı görüntü bir nebze de olsa düzeltilebilir.

Enjeksiyonlar sağlam taraftaki kas gruplarına yapılarak sağlam tarafın kuvveti azaltılır, bilhassa ağız ve yanak bölgesinde düzelme sağlanabilir.

Bu enjeksiyonlar da yüz kas gruplarının anatomisini ve fonksiyonuni iyi bilen doktorler tarafından yapılmalıdır aksi durumda güzel olmayan durumlar ortaya çıkabilir.

Diğer programlarda olduğu gibi enjeksiyondan bir hafta sonra etkisi başlar, ortalama 4-6 ay kadar bir zaman diliminde devam eder.

Botoks, kalıcı olmayan ve belirli Aralıklarla yeniden edilmesi gereken bir teknik olmakla beraber ameliyat gerektirmeyen, uygulaması basit ve acısız, etkisi hızlı ortaya çıkan ve sonrasında herhangi bir istirahat gerektirmeyen nisbeten ucuz bir tedavi olması sebebiyle günümüzde son derece fazla tercih edilmektedir. Bu kadar sık kullanılmasına rağmen ciddi bir problemle karşılaşılmamıştır. Hamileler ve emziren annelerde yapılması tavsiyelmemektedir. Yanlış bir uygulama bile yapılsa en geç 3-4 ay içerisinde geri dönüş olacaktır. Yine de yüz bölgesi anatomisine hakim tecrübeli bir plastik cerrah tarafından uygulanması hem istenmeyen sonuçlardan kaçınılması hem de daha hoş sonuçların alınması bakımından önemlidir.

Bir Cevap Yazın