Bizi Arayın: 444 7 633

Dişlerin Gıcırdamasına Botoks ile Çözüm

Türkiye’de her iki kişiden birinin problemu olan diş sıkma – diş gıcırdatma (bruksizm), botoks ile 6-9 ayda tedavi edilebiliyor. Gece plağı ile sonuç alınamayan durumlarda, yanak alt kısmında bulunan çiğneme kasına botoks yapılarak kastaki gerilim ve istenmeyen kasılmalar kaldırılabilmektedir. 6-9 ay etkisi süren bu uygulamanın sonunda kişi diş sıkma alışkanlığından kurtulabilir.

Gün içinde güçlü çene hareketleri, çeneyi sıkma ve diş gıcırdatma olayı yaşanır. Stresli gün geçiren kişilerde uyku sırasında bilinçsizce ortaya çıkan diş sıkma hareketi, dişlere ve bedenin baş boyun gibi bölgelerine de zarar vermektedir. Stres en fazla çene kkatiyenrını etkiler ve bu durum gün içerisinde de diş sıkmaya neden olmakla beraber, daha fazla geceleri ortaya çıkmaktadır.

Stres bruksizme neden olan en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Aşırı sinirli, titiz, hassas bir yapıya sahip olmak, dişlerin sıralanışındaki sorunluluklar ve yanlış yapılmış dolgu ve kaplamalar bruksizm nedenleri arasında yer alabilmektedir.

Tedavisi mümkün

Ağız ölçüsü alınarak oluşturulan ve dişlerin birbirine değmesini engel olan silikon gece plağı, en yaygın tedavi tekniğidir. Gece plağının tek başına yeterli olmadığı durumlarda, gerilim terapisi, kas gevşetici ilaç uygulaması, hatalı yapılmış dolgu ve kaplamaların yenilenmesi gibi ek tedavilere de gidilebilir.

Botoks imdada yetişiyor

Gece plağı ile sonuç alınamayan durumlarda, yanak alt kısmında bulunan çiğneme kasına botoks yapılarak kastaki gerilim kaldırılabilir ve istenmeyen kasılmalar yok edilebilir. 6-9 ay etkisi süren bu uygulamanın sonunda kişinin diş sıkma alışkanlığından kurtulabileceğini görmekteyiz.

İmplanttan önce bruksizm tedavisi yaptırın

Bruksizmde de erken teşhis oldukça önemlidir. Süre geçtikçe dişlerde ve çevre dokularda geri dönüşümsüz harabiyetler oluşabilmektedir. İleri vakalarda dişlerin ağız içinde görünen kısımları tamamıyla aşınıp alt yüz yüksekliği azalır. Hastalarda yüz asimetrileri ve estetik problemler ortaya çıkar. Kişilerin önemsemediği bu rahatsızlık, bütün dişlerin tamamıyla kaybına kadar ilerleyebilmektedir. İmplant tedavisi planlanan hastaların bu tedaviden önce diş sıkma probleminu kesinlikle çözümlemesi gereklidir. Buruksizm hastalarında, implantlara gelecek aşırı ve dengesiz kuvvetler sebebiyle implantlar çok kısa bir sürede kaybolabilmektedir.

Dişleri bile kırıyor

. Dişlerin çiğneyici yüzünde oluşan aşınma
. Dişlerde kırılma
. Dişlerde aşırı titiziyet
. Diş etinin çekilmesi ve diş etinde aşınma.
. Dişlerde sallanma
. Yanaklarda tahriş
. Baş, çene ve boyun ağrıları
. Çene eklemlerinden gelen sesler
. Ağzı tam anlamıyla açamama
. Yanaklarda oluşan tahrişler

Bir Cevap Yazın